Technologia VR jako element kursów i szkoleń
– 23.04.2020 –
Szkolenia biznesowe i poszerzanie praktycznej wiedzy to nieodłączne elementy doskonalenia zawodowego. Istnieje wiele metod, którymi można edukować pracowników w efektywny sposób. Coraz więcej trenerów i szkoleniowców sięga po innowacyjne metody prowadzenia kursów. Jedną z nich jest technologia wirtualnej rzeczywistości VR. Na czym ona polega i w jaki sposób jest wykorzystywana podczas szkoleń?
Technologia VR – na czym polega?
Wirtualna rzeczywistość polega na multimedialnym tworzeniu wizji przestrzeni, przedmiotów i zdarzeń. Pierwszy projekt opierający się na technologii VR został opracowany w 1969 roku przez informatyka Martina Kruegera. Wirtualna rzeczywistość reprezentuje elementy świata fikcyjnego i realnego, a jest przedstawiana za pomocą urządzeń elektronicznych – komputerów, laptopów, a także specjalnych gogli i rękawic. Dzięki tej technologii użytkownik może przenieść się w zupełnie inne realia, być świadkiem zdarzeń oraz uczestniczyć w konkretnych sytuacjach, mimo że jego ciało pozostaje na salce konferencyjnej, w fabryce bądź zakładzie pracy. Nauka z udziałem technologii VR angażuje zmysł wzroku, słuchu, dotyku i dlatego uczestnik szkoleń jest w stanie zapamiętać nawet dwa razy więcej, niż podczas kursów prowadzonych tradycyjnymi metodami.
Szkolenia z zastosowaniem technologii VR
Kursy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, architektury, nowoczesnych technologii, medycyny, jak i na polu zagadnień menadżerskich i innych specjalności biznesowych. Dzieje się tak zarówno ze względu na ich efektywność, jak i niskie koszty i bezpieczne warunki szkoleniowe. Dlaczego? Tradycyjne szkolenia biznesowe, jak technologiczne, medyczne i przemysłowe wymagają drogich modeli i urządzeń, na których można ćwiczyć, a czasem nawet zatrzymania całego procesu produkcyjnego w celu wypożyczenia jednej maszyny. Dzięki technologii VR każdy uczestnik szkolenia może dokładnie zobaczyć dany sprzęt, przeprowadzić symulacje, operacje chirurgiczne, trenować procedury do skutku, przećwiczyć wszystkie niebezpieczne scenariusze lub nauczyć się skomplikowanego procesu technologicznego bez ryzyka uszkodzenia prawdziwych urządzeń na wypadek popełnianych błędów. Poprzez wirtualny trening pracownicy będą doskonale wiedzieć jak zachować się w rzeczywistym świecie bez zbędnych pomyłek. Istnieje także możliwość rejestracji w systemie osiągnięć uczestników zdobytych podczas kursów, co pozwala na dokładną analizę ich postępów oraz ocenę skuteczności szkolenia.
Ojej nie sądziłam że technologia VR jest tak rozwinięta!