Nietypowe pomysły na szkolenia biznesowe
– 28.01.2020 –
Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas nieustannego edukowania się, bycia elastycznym, gotowym na zmiany i poszerzanie swoich horyzontów. Szkolenia są dedykowane zarówno dla pracowników konkretnych firm w celu pogłębiania wiedzy z zakresu ich działalności, a także poza nimi w centrach szkoleniowych czy online.
Przekazywana wiedza obejmuje nie tylko umiejętności twarde, ale również miękkie, które są tak samo istotne w środowisku pracy. Aby zainteresować kursantów szkoleniowcy biznesowi sięgają po nietypowe i innowacyjne metody treningowe. Czym się charakteryzują?
Technologia VR
Szkolenia z zastosowaniem techniki Wirtualnej Rzeczywistości (Virtual Reality) to jedna z najefektywniejszych i najciekawszych form edukowania pracowników. Dodatkowo pozwala zminimalizować koszty szkoleń, gdyż pracownicy mogą je odbywać wszędzie bez trenera, nauczyciela oraz dodatkowych sprzętów i urządzeń poza goglami. Technologia VR pozwala na inscenizację konkretnej sytuacji, zareagowanie na nią oraz naukę metodą prób i błędów. Każdy ruch uczestnika może być monitorowany i archiwizowany w systemie, co pozwala na dokładną analizę jego zachowania w sytuacjach stresowych, pod presją stresu czy czasu. To doskonała metoda do trenowania zarówno miękkich, jak i twardych umiejętności.
Komputerowe symulacje biznesowe
Zastosowanie komputerów, laptopów i tabletów podczas szkoleń biznesowych jest często stosowaną praktyką. Istnieje mnóstwo sposobów na wykorzystanie tych urządzeń podczas szkoleń biznesowych. Jednym z nich jest zastosowanie mobilnych aplikacji. Dzięki nim możliwe jest np. prowadzenie szkoleń i warsztatów z zakresu negocjacji, tzw. winegocjacji, podczas których pracownicy negocjują w czasie rzeczywistym, a następnie po odnotowaniu wyników na tabletach prezentowane są osiągnięte rezultaty. Aplikacje oceniają naturalne predyspozycje negocjacyjne uczestników warsztatów, ich miękkie umiejętności oraz zaangażowanie. Świetnym sposobem na szkolenie biznesowe jest również grywalizacja, czyli wykorzystanie schematów znanych z gier poza ich kontekstem. Pracownicy mogą zdobywać umiejętności poprzez wzajemną konkurencję, gromadzenie punktów, przechodzenie poprzez kolejne poziomy trudności oraz wyzwania. Taka metoda wprowadza do szkoleń nutę rywalizacji, zwiększa poziom zaangażowania uczestników, a przez to podnosi poziom efektywności kursów.
Rzeczywiście bardzo nietypowe, ale przy tym jakie oryginalne 😉