Dlaczego warto wykorzystywać gry podczas szkoleń (#7)
– 07.09.2017 –
W artykule “Gry szkoleniowe jako efektywne narzędzie rozwijania kompetencji” ustaliliśmy, że gry szkoleniowe można podzielić na poszczególne kategorie w zależności od następujących kryteriów: czasowych, merytorycznych lub celu gry (dydaktycznego bądź integracyjno-rozrywkowego). W kolejnych artykułach omówiliśmy poszczególne funkcje gier w szkoleniach, które mogą stanowić:
- Główny punkt szkolenia
- Element szkolenia
- Fundament merytoryczno-organizacyjny szkolenia
- Fundament wyłącznie organizacyjny, na podstawie którego toczy się całe szkolenie
- Atrakcję angażującą uczestników szkolenia w czasie wolnym
Na zakończenie tego cyklu podsumujemy dlaczego naszym zdaniem warto wykorzystywać gry podczas realizacji zajęć szkoleniowych.
Dlaczego warto wykorzystywać gry podczas szkoleń:
- znacznie zwiększają efektywność procesu nauczania
- szkolenie przybiera atrakcyjną, motywującą i angażującą wszystkich uczestników zajęć, formę
- szkolenie staje się oryginalne, bardziej interesujące i efektowne, a przez to efektywne
- stanowią wyróżnik firmy i organizowanego przez nią szkolenia, na tle rynku; proponowane przez nas gry są autorskimi projektami, co ogranicza ryzyko pojawienia się znanych już uczestnikom innych elementów szkoleniowych
- mogą być także okazją do realizacji drugiego, niejawnego tematu szkolenia
Wykorzystanie gier tego rodzaju podczas szkoleń jest rozwiązaniem innowacyjnym i niestandardowym. Zasady większości gier są tak elastyczne, że można modyfikować je w zależności od tematu merytorycznego szkolenia. Gry mogą być wykorzystywane do realizacji niemalże wszystkich tematów szkoleniowych, zarówno tzw. miękkich i twardych. Gry powinny być opracowywane, dostosowywane do konkretnych potrzeb firmy i realizowane przez doświadczonych trenerów. Są najlepszym narzędziem do rozwijania wiedzy, umiejętności i postaw w edukacji biznesie i administracji.
Gry szkoleniowe przeprowadzać można w dowolnym miejscu – począwszy od sali szkoleniowej a skończywszy na plenerze (na zewnątrz bądź w zamkniętych pomieszczeniach, np. w komnatach zamku czy w specjalnie zaadaptowanej sali szkoleniowej), według scenariuszy, w których gracze – uczestnicy szkolenia, realizują cel opisany scenariuszem gry, będącej z drugiej strony obrazem opisującym zjawiska związane z merytorycznym tematem szkolenia.
Reasumując, gry szkoleniowe są narzędziem, które znacząco podnosi efektywność każdego szkolenia dzięki wzrostowi zaangażowania i motywacji uczestników. Gry takie powodują, że szkolenie staje się ciekawe i niebanalne w swojej formie, a sposób w jaki materiał merytoryczny jest przekazywany uczestnikom sprawia, że szkolenie na długo pozostaje w pamięci uczestników – nie tylko od strony formy, ale przede wszystkim omawianych na nim treści.
Opisane wyżej formy gier nie są symulacją biznesową, w której uczestnicy pracują wyłącznie z arkuszami danych, lecz starannie przygotowaną fabułą, dziejącą się w dowolnym czasie historycznym i miejscu.
Zachęcamy osoby zajmujące się rozwojem personelu i jego szkoleniem do wykorzystania potencjału kryjącego się w takich formach prowadzenia szkoleń.
Gry moim zdaniem fajnie angażują w szkolenie 🙂 Fajny artykuł
Dobrze i szczegółowo rozpisane wszystkie możliwe zastosowania gier w szkoleniach – na pewno takie szkolenia są bardziej atrakcyjne i wciągające uczestników.